Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Obywatele Polski oraz krajów Unii Europejskiej mogą przybywać na terenie Danii do 90 dni bez konieczności posiadania zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu. Jednak przed każdym wyjazdem warto zapoznać się z warunkami wjazdu aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Osoby poszukujące pracy mogą przebywać w Danii do 6 miesięcy bez zaświadczenia. Po upływie tego czasu - liczonego od dnia wjazdu - należy ubiegać się o właściwie zaświadczenie. Wydawane jest ono na czas nieokreślony natomiast po ciągłym 5-letnim pobycie na terytorium Danii można wystąpić o kartę stałego pobytu.

Do Danii można dostać się na kilka sposobów. W zależności od potrzeb. Promem - rejsy promowe z Polski jedynie w opcji łączonej, trasy Świnoujście-Kopenhaga via Ystad lub rejsy na Bornholm z Polski i Niemiec. Samochodem - przekraczając granicę lądową pomiędzy Niemcami a Danią. Ze Szwecji do Danii możliwy jest przejazd Mostem Oresund.

Dania: Kemping

Paszport Kempingowy (Camping Pass)

Jeżeli masz zamiar nocować na kempingach to musisz pamiętać by na pierwszym polu namiotowym lub wybranym kempingu, np. w recepcji, wykupić Camping Key Europe-card.

Podstawą do wydania Karty Kempingowej jest prawidłowo wypełniony formularz, który uznawany jest jako tymczasowy Paszport Kempingowy i należy go okazywać podczas meldunku na kolejnych kempingach na których będziesz nocował. Właściwy Paszport w formie plastikowej karty zostanie przesłany pocztą tradycyjną na adres podany w formularzu rejestracji karty Kempingowej.

Można zamówić kartę wcześniej poprzez stronę internetową organizacji zrzeszającej kempingi w grupie Camping Key. W Danii do grupy należy ponad 100 pól kempingowych.

Paszport Kempingowy jest ważny do końca roku kalendarzowego w którym został wykupiony. W przypadku ponownego wyjazdu Paszport należy na pierwszym kempingu przedłużyć. Koszt wykupienia (lub przedłużenia) Camping Key Card zamyka się w granicach kilkunastu Euro/rok.

Paszport, oprócz funkcji identyfikacyjnej, pełni rolę zabezpieczenia od zniszczeń dokonanych przez jego właściciela, w przypadku gdy nie posiada on własnego ubezpieczenia OC lub gdy ubezpieczenie właściciela Paszportu nie pokrywa tego typu szkód.

Paszport wykupić mogą: osoby podróżujące w pojedynkę, małżeństwa, grupy od 5-11 osób (opiekun musi mieć ukończone 18 lat, a do formularza dołączyć należy nazwiska osób należących do grupy), a także osoby będące w nieformalnych związkach partnerskich.

Turyści korzystający z przyczep kempingowych oraz domków letniskowych znajdujących się na terenie kempingu zobowiązani są do wykupienia Camping Key Europe-card ponieważ od autoryzowanych kempingów w Danii wymaga tego Rada Campingowa.

Poczta

Duńskie urzędy pocztowe pracują od 9:00 lub 10:00 do 17:00 lub 18:00 w dni powszednie od 9:00 do 12:00 w soboty.

Karty turysty (City Card)

Wiele miast duńskich posiada w swojej ofercie turystycznej specjalnie przygotowane karty uprawniające do wielu zniżek oraz bezpłatnego zwiedzania atrakcji, a czasem także do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej. Ceny kart uzależnione są od pakietu atrakcji które obejmują - przykładowa cena Copenhagen Card to 399 DKK/osoba dorosła. Jest to karta o ważności 24-godzinnej i dzięki niej można otrzymać zniżki do prawie 80 atrakcji miasta, darmowe przejazdy metrem, autobusami i pociągami oraz rabaty w wybranych restauracjach.

Metro w Kopenhadze

W stolicy kraju - Kopenhadze, w roku 2002 oddano do użytku pierwszą trasę metra. Do 2017 roku, łączna długość tras to 21 km i 22 stacje. Istnieją plany rozbudowy metra o kolejną nitkę. Prawdopodobnie cały projekt zostanie zamknięty w 2025 roku.

Lekarstwa

Osoby wwożące do Danii leki powinni postarać się o odpowiednie zaświadczenie lekarskie potwierdzające konieczność ich zażywania.

Opieka lekarska

W razie wypadku możemy liczyć na bezpłatną pomoc w każdym szpitalu i izbie przyjęć, pod warunkiem, że nie przyjechano tam z zamiarem leczenia. Należy posiadać przy sobie EKUZ czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego - wydawana jest ona bezpłatnie w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia na terenie Polski.

Jeżeli osoba poszkodowana i hospitalizowana nie będzie w stanie wrócić do kraju o własnych siłach to strona duńska zapewnia transport na koszt poszkodowanego.

Ubezpieczenie

Przed wyjazdem warto wykupić dwa rodzaje ubezpieczenia:

  • NNW - ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Jeśli dojdzie do wypadku za granicą, np. złamania ręki, to na podstawie zgromadzonej dokumentacji leczenia Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie.
  • KL - ubezpieczenie Kosztów Leczenia. W przypadku nagłej choroby za granicą to ubezpieczenie pokryje koszty leczenia.

Sprawdź ofertę ubezpieczeń na wyjazd za granicę.

Waluta

Dania mimo przystąpienia do Unii Europejskiej nie przyjęła polityki Euro. Walutą obowiązującą jest korona duńska (DKK - 1 korona = 100 ore).

W obiegu są banknoty o nominałach 50 DKK, 100 DKK, 200 DKK, 500 DKK i 1000 DKK, monety 20 DKK, 10 DKK, 5 DKK, 2 DKK, 1 DKK, 50 ore i 25 ore.

Bankomaty są ogólnodostępne. W prawie wszystkich sklepach, kawiarniach i restauracjach honorowane są karty płatnicze, karty kredytowe. Bardzo często można wypłacić gotówkę w sklepie na zasadzie usługi cashback.

Samochodem do Danii

Aby móc legalnie poruszać się samochodem po terytorium Danii należy posiadać ważne ubezpieczenie OC, dowód rejestracyjny pojazdu i prawo jazdy.

Warto pamiętać, że w terenie zabudowanym można poruszać się z maksymalną prędkością 50 km/h, w terenie niezabudowanym do 90 km/h (samochód + przyczepa do 70 km/h). Na autostradach samochody osobowe mogą poruszać się z maksymalną prędkością 130 km/h.

Używanie świateł mijania jest obowiązkowe przez całą dobę. Obowiązkowe jest używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowców i pasażerów. Samochód powinien być wyposażony dodatkowo w trójkąt ostrzegawczy i fotelik dla dzieci w wieku 3-6 lat. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,5%.

Większość miejsc parkingowych jest bezpłatna, jednak parkowanie na nich jest ograniczone czasowo (odpowiednie informacje ile czasu można parkować w danym miejscu są umieszczone pod znakiem oznaczającym parking). Aby móc korzystać z takich parkingów należy na przedniej szybie samochodu nakleić odpowiednią winietkę w formie tarczy zegara wskazówkowego. Winietkę można nabyć na stacjach benzynowych, informacjach turystycznych. Korzystanie z parkometru (winietki) jest bardzo proste - przed wyjściem z samochodu należy ustawić wskazówki na winietce tak by wskazywały bieżącą godzinę.

W Danii znajdują się również płatne parkingi. Koszt parkowania na parkingu płatnym jest często uzależniony od dnia tygodnia i godzin parkowania.

Przejście graniczne

Z dniem 21 grudnia 2007 roku, Polska przystąpiła do układu Schengen. Oznacza to m.in. zniesienie kontroli paszportowych na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą, oraz na granicy morskiej - np. z Danią, Szwecją. W wyjątkowych sytuacjach kontrole paszportowe są wznawiane wyrywkowo lub też odbywają się częściej, a w niektórych przypadkach np. przeprawy promowe, są obowiązkowe.

Co jeszcze warto wiedzieć: