Odense w 1988 roku obchodziło 1000 rocznicę założenia, a swoją nazwę zawdzięcza, prawdopodobnie, Odynowi - najpotężniejszemu z bogów w mitologii nordyckiej. Jest trzecim co do wielkości miastem w Danii.
Odense to miejsce urodzenia Hansa Christiana Andersena, w mieście do dziś można spacerować śladami wielkiego bajkopisarza. Dzięki swojemu położeniu i niezwykle barwnej historii, Odense gwarantuje zwiedzającym niezapomniane chwile podczas wycieczki po mieście oraz moc wrażeń w wielu atrakcyjnych miejscach.
Most Storebaltsbroen, który połączył w 1998 roku Fionię i Zelandię, rozwiązał problemy komunikacyjne pomiędzy tymi wyspami, a podróż z Odense to Kopenhagi trwa niecałe 1,5h. Dlatego będąc z wizytą w stolicy kraju warto poświęcić kilka godzin na wycieczkę do Odense.
Dzięki oferowanym w Miejskim Biurze Turystycznym kartom Odense City Pass zyskamy możliwość zakupu tańszych biletów wstępu m.in. do Muzeum H.C. Andersena, Galerii Brandts, ogrodu zoologicznego. Dodatkowo zyskamy darmową wejściówkę do ratusza miejskiego oraz zniżkę przy zakupie biletu na rejs turystyczny statkiem.
Muzeum mieści się w starym domu pisarza, przy Hans Jensens Straede. Do zwiedzania udostępniono galerię z przedmiotami, zdjęciami, książkami, które do niego należały. Z ciekawostek - można obejrzeć ponad 100 papierowych wycinanek oraz rysunki wykonane przez Andersena.
Skansen folkloru, w którym zobaczyć można jak wyglądało życie na wsi ponad 200 lat temu. Miejsce to jest ściśle związane z tłem opowiadań pisanych przez Andersena, być może było nawet inspiracją do napisania np. "Brzydkiego kaczątka"
Katedra pod wezwaniem św. Knuda - patrona Danii. Z tego postawionego w stylu gotyckim budynku, rozciąga się przepiękna panorama na całe miasto i okolice. Wnętrze katedry jest ciekawe dla pasjonatów sztuki sakralnej - najbardziej wartościowy jest pozłacany ołtarz, ale na uwagę zasługują również piękne organy. Na wieży kościoła znajduje się 48 dzwonów, które tworzą carillon.
Masywna, monumentalna budowla, zbudowana została na setkach drewnianych pali wciśniętych w dno jeziora. W zamku, wybudowanym w 1554 r. zobaczyć możemy jak żyła ówczesna szlachta i jakie obyczaje w nim panowały. Dodatkowo organizowanych jest tu wiele ekspozycji tymczasowych np. papierowych wycinanek Andersena, czy Titania’s palace - jest to prawdopodobnie największy na świecie dom dla lalek, jego budowa trwała 15 lat i zachwyca drobiazgowo zachowanymi elementami wyposażenia.
W ogrodach natomiast podziwiać możemy rzeźby i labirynt z żywopłotu oraz wspaniałe kompozycje kwiatowe.
Rejs po rzece w samym sercu Odense, często z muzyką jazzową w tle. Rejsy odbywają się co godzinę, a w sezonie letnim organizowane są wycieczki tematyczne, baśniowe przejażdżki w czasie których poznać można historię życia H.CH. Andersena.
Muzeum to, znajdujące się w miejskiej Operze, przedstawia życie i twórczość najsłynniejszego Duńskiego kompozytora Carla Nielsena.
Drugi, co do wielkości ogród zoologiczny w Danii. Największą atrakcją ogrodu jest ogromne i nowoczesne oceanarium. Latem w okolice ogrodu zoologicznego można dotrzeć statkiem pływającym po wodach Odense.
Pierwsze w Danii muzeum sztuki i kultury wizualnej. W muzeum prezentowane są największe dzieła żyjących duńskich artystów. Pokazywane są tam obrazy, instalacje, prezentacje multimedialne, fotografie np. wystawa poświęcona Larsowi von Trierowi. Wystawa dostarcza wiedzy na temat jednego z najważniejszych twórców współczesnej kinematografii i rzuca światło na jego twórczość artystyczną.