Rower

RowerW Danii, kraju stawiającego na rowerzystów, wybudowano doskonale rozwiniętą siec dróg i szlaków rowerowych. Gwarantuje to nie tylko miłe spędzenie czasu na świeżym powietrzu ale także zwiedzenie nawet tych najbardziej ukrytych czy oddalonych zakątków kraju. Poruszając się po tych krętych trasach mamy dostęp do wszystkiego najlepszego co Dania ma nam do zaoferowania. Dania to kraj gdzie przeważają równiny, dzięki temu nawet osoby o słabszej kondycji będą cieszyły się zwiedzaniem kraju na rowerze.

Łączna długość wszystkich szlaków wynosi ponad 10000 km dzięki czemu mamy możliwość spędzić na wycieczkach rowerowych wiele niezapomnianych godzin. Planując swoje wakacje należy pamiętać, że nie ma wymogu zabierania swoich własnych rowerów, zadbano także o to. W wielu punktach możemy wypożyczyć komplet rowerów dla całej rodziny bez przymusu zwrotu ich w tym samym miejscu, można oddać je w najbliżej znajdującej się wypożyczalni.

Warto wiedzieć: Informacje o miejscach w których znajdują się wypożyczalnie oraz mapy rowerowe można znaleźć w biurach podróży.

 • Wynajem roweru na jeden dzień - ok. 50-70 DKK
 • Wynajem roweru na cały tydzień - ok. 240-400 DKK

Przygotowano dla rowerzystów 11 tras liczących łącznie 4200 km i przechodzących przez najważniejsze miasta i miejscowości z których będziemy mieli możliwość zwiedzania najciekawszych miejsc okolicy. Wszystkie oznaczono niebieskimi znakami, opisanymi liczbami o numerach od 1 do 12 (nie ma numeru 11).

 • Trasa nr 1 - 550 km w tym ok. 33% to trasy żwirowe, przebiega z północy na południe Zachodniego Wybrzeża
 • Trasa nr 2 - 420 km w tym ok. 20% to szlaki leśne, polne o nawierzchni nieutwardzonej, prowadzi od Hanstholm aż do stolicy - Kopenhagi
 • Trasa nr 3 - 450 km w tym ok. 22% to trasy o nawierzchni nieutwardzonej, przebiega wzdłuż wału Jutlandzkiego z Viborg do Padborg
 • Trasa nr 4 - 310 km w tym ok. 10% to trasy o nawierzchni nieutwardzonej, przebiega od północnej części Jutlandii do części centralnej
 • Trasa nr 5 - 650 km w tym ok. 9% to trasy o nawierzchni nieutwardzonej, przebiega Wschodnim Wybrzeżem
 • Trasa nr 6 - 325 km w tym tylko 7% to trasy o nawierzchni nieutwardzonej, aby uniknąć zachodnich wiatrów warto zacząć w Esbjerg i dalej do Kopenhagi
 • Trasa nr 7 - 230 km w tym 10% to trasy o nawierzchni nieutwardzonej, idealna dla dzieci dzięki znikomemu ruchowi ulicznemu
 • Trasa nr 8 - 360 km w tym tylko 5% to trasy o nawierzchni nieutwardzonej, począwszy od Als przebiega dalej do Fynshav skąd promem dopłyniemy do Bojden na Fionii
 • Trasa nr 9 - 250 km w tym 8% to trasy o nawierzchni nieutwardzonej, wiedzie od Helsingor do Rodby
 • Trasa nr 10 - 105 km trasa wiedzie dookoła Bornholmu
 • Trasa nr 11 - 610 km trasa swój start jak i początek ma w mieście Thisted. Trasa ta jest oznaczana czerwoną liczbą 12

Golf

GolfZróżnicowane, lecz równomiernie płaskie ukształtowanie terenu Danii wpłynęło na niewyobrażalnie szybkie rozwinięcie się w tym kraju "mody" na golf, który w bardzo krótkim czasie stał się sportem tak popularnym jak futbol czy piłka ręczna. Znajduje się tu ponad 130 profesjonalnych pól gotowych przyjąć tych najlepszych graczy oraz osoby chętne do nauki. Są tu 9-dołkowe pola idealne dla rozpoczynających naukę aż do światowej sławy pól, które należą do najtrudniejszych w Europie. Położone są w różnych miejscach począwszy od tych nadbrzeżnych otoczonych piękną nadmorską fauną po pola znajdujące się w zacisznych miejscach wśród malowniczych, wręcz "parkowych" terenów Danii. Rozgrywanych jest tu wiele turniejów w których, aby wziąć udział nie trzeba należeć do światowej czołówki graczy, goście chcący spróbować swoich sił w tym cudownym sporcie są również mile widziani.

Warto wiedzieć: Opłaty za korzystanie z pól w dni powszednie wahają się od ok. 190 do 260 DKK, natomiast w weekendy od ok. 230 do 380 DKK.

 • Dzięki legitymacji członkowskiej uzyskujemy wstęp do klubu golfowego
 • Sezon trwa od marca do października, lecz jeżeli zima jest łagodna to większość klubów jest otwarta

Golf w takim stopniu wpłynął w kulturę kraju i infrastrukturę, że są dostępne hotelowe pakiety w różnych cenach obejmujące zakwaterowanie, wyżywienie oraz opłaty za pobliskie pola golfowe. Większość klubów oferuje także jednogodzinne lekcje lub całe kursy dla początkujących podczas których, pod okiem wytrawnych instruktorów, odkryjesz jaką wspaniałą zabawą połączoną z relaksem jest golf. Swego czasu przeprowadzono badania wśród graczy, zarówno amatorów jak i profesjonalistów, a na podstawie ich opinii utworzono ranking najlepszych pól. Ranking może stać się niezwykłą pomocą w wyborze miejsca dlatego poniżej przedstawiamy listę pierwszej piętnastki:

 1. Holstebro Golf Club - 5600 m, łącznie 26 dołków
 2. Simon's Golf Club - 5790 m, to tutaj odbywa się turniej Danish Open
 3. Rungsted Golf Club - 5750 m, znane z występów Tigera Woodsa
 4. Esbjerg Golf Club - 5730 m, odbywają się tutaj mistrzostwa Europy
 5. Sct. Knuds Golf Club - 5810 m, położone na Fionii niedaleko mostu Storebaelt
 6. Hjarbaek Fjord Golf Club - 5750 m, położone na południe od Limfjorden
 7. Silkeborg Golf Club - 5860 m, usytuowane w samym centrum Jutlandii
 8. Skjoldenaesholm Golf Club - 5980 m, znajduje się w centrum Zelandii
 9. Vejle Golf Club - 5700 m, jedno z najtrudniejszych w całej Danii
 10. Aalborg Golf Club - 5760 m, położone w Limfjorden
 11. Falster Golf Club - 5950 m, położone z dala od dużych miast dlatego jest bardzo spokojne
 12. Fureso Golf Club - 5710 m, położone na północ od Kopenhagi
 13. Helsingor Golf Club - 5610 m, średniej wielkości pole znajdujące się w Zelandii Północnej
 14. Kobenhavns Golf Club - 5760 m, najstarsze pole całej Skandynawii
 15. Royal Oak Golf Club - 6090 m, nowe pole wybudowane w Jutlandii Południowej

Windsurfing

WindsurfingLinia brzegowa Danii to ponad 7000 km plaż, fiordów, zatok, które dzięki silnym wiatrom tworzą prawdziwy raj dla lubiących surfować. Znajdziemy w Danii miejsca odpowiednie do nauki, jak i do prawdziwej walki z falami i wiatrem. Niewątpliwie najlepszymi miejscami do uprawiania tego sportu są Kitmoller i Votupor, które są znane windsurferom z całego świata. To w tych miejscach prawdziwi profesjonaliści poczują się jak w niebie, przecinając wysokie fale dzięki odpowiednim wiatrom uderzającym w żagiel.

Dla mniej doświadczonych przygotowano ponad 20 szkółek w których każdy po zapoznaniu się z zasadami i kilku godzinach spędzonych pod okiem instruktora na desce, nauczy się jak sterować żaglem, jak zmieniać kierunek oraz jak zachowywać się w sytuacjach pozornie niebezpiecznych. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy sport przypadnie nam do gustu i czy warto wykupić kurs szkoleniowy, możemy spróbować swoich sił w krótkim okresie testowym po którym podjęcie decyzji nie będzie trudnym zadaniem.

Warto wiedzieć: Informacje o kursach, wypożyczalniach sprzętu i miejscach dogodnych do surfowania znajdziemy w biurach turystycznych.

Opłata za wypożyczenie sprzętu na jeden dzień to koszt ok. 300 DKK, 400 DKK na weekend lub 600-1200 DKK za cały tydzień. Wypożyczenie pianki waha się od 120 DKK za dzień lub weekend do 300 DKK za tydzień.

Warto pamiętać:

 • pamiętaj o kamizelce ratunkowej i flarze które w sytuacjach krytycznych mogą się przydać
 • nie bądź konfliktowy, nie zawadzaj innym surferom czy żeglarzom gdyż o wypadek bardzo łatwo
 • ustępuj drogi dużym jednostkom pływającym ponieważ jest im bardzo trudno zmienić kierunek w krótkim czasie
 • wybieraj miejsca mało zatłoczone lecz nie puste, trudniej o pomoc gdy w pobliżu nikogo nie ma
 • stosuj się do miejscowych zakazów i nakazów bo to one w większości przypadków nie dopuszczają do różnego rodzaju kolizji

Najlepsze warunki do windsurfingu są na zachodnim wybrzeżu Jutlandii w Kitmoller. Dzięki odpowiednim warunkom profesjonaliści mogą sprawdzić swoje umiejętności. Teren ten jest uznawany za najlepszy w całej Europie.

Wędkarstwo

WędkarstwoOlbrzymia różnorodność gatunków ryb w Danii miłośników wędkarstwa do odwiedzin w tym kraju. Na stosunkowo małym terenie będziemy mieli blisko do rzek, jezior, stawów i morza. Znajdziemy tu idealne miejsca do połowu ryb pstrągowych, szczupaków, troci, okoni, węgorzy i fląder.

Miłośnicy połowu w rzekach nie będą narzekać na ilość występujących tam pstrągów potokowych, szczególnie w górnych odcinkach gdzie poziom wody jest stosunkowo niski a nurt wartki. W wodach spokojniejszych natrafimy na lipienie które preferują wody głębsze.

Będąc w Danii w okresie wiosny lub jesieni warto udać się nad jeziora, które są pełne sandaczy i szczupaków. W okresie letnim, gdy glony rozrastają się a ryby ograniczają swoją aktywność, możemy być niemal pewni, że złowimy węgorza.

Posiadacze zwykłego zezwolenia wędkarskiego mogą łowić, także w wodach mórz oblewających Danię, zarówno z brzegu jak i z pełnej wody. Przez cały rok natrafimy tu na spore ilości dorszy, płastug, makreli czy węgorzy. W okolicach mola czy falochronów często występują tuńczyki. Z różnych miejsc kraju regularnie wypływają łodzie dla chętnych połowu na pełnym morzu. Co prawda Dania jak i jej przybrzeżne wody nie słyną z dużych ryb to jednak natrafić tu możemy na dorsze których waga dochodzi do kilkunastu kilogramów.

Warto wiedzieć: aby móc łowić w wodach Danii niezbędna jest karta uprawniająca, którą możemy nabyć w sklepach wędkarskich, biurach turystycznych czy urzędach pocztowych. Zezwolenie jednodniowe to koszt 30 DKK, za tydzień zapłacimy 90 DKK lub 125 DKK jeżeli chcemy mieć pozwolenie na łowienie przez cały rok. Osoby do 18 lat i po 65 roku życia zwolnione są z wymogu posiadania uprawnienia wędkarskiego.

Wyprawa łodzią, która trwa najczęściej od 4 do 15 godzin to koszt od 300 DKK. Informacje o terminach takich wypraw, odpowiednich miejscach do łowienia oraz adresy sklepów wędkarskich znajdziemy w lokalnych biurach turystycznych.