Jutlandia Północna

SkagenW miejscu tym, na uwagę zasługuje niemalże magiczne miejsce - Skagen. To w tym miejscu dochodzi do łączenia się Morza Bałtyckiego z wodami Morza Północnego. Dzięki specyficznemu światłu, barwie piasku i wody z łączących się cieśnin Kattegat i Skagerrak w piękny sposób widoczna jest granica pomiędzy obydwoma morzami, dzięki zachodzącemu tam kontrastowi różnie nasyconych kolorów. Przebywając w tym miejscu warto udać się do miejscowego Muzeum Natury i Muzeum Malarstwa, w którym będziemy mieli możliwość podziwiania zebranych dzieł największych i najznakomitszych duńskich malarzy z okresu jej "Złotego Wieku".

Jutlandia Północna wraz z pozostałymi częściami tego półwyspu doskonale znane są rowerzystom, którym udostępniono ponad 2000 km tras rowerowych.
Także wędkarze chwalą sobie to miejsce dzięki mnogości miejsc idealnych do połowu ryb z lądu oraz z pełnego morza.
Również na tym terenie licząca sobie 1500 km linia brzegowa i znajdujące się na niej plaże nie odbiegają klasą czystości, bezpieczeństwem i rozplanowaniu od reszty regionów kraju. Plaże i kąpieliska posiadają jedne z najwyższych ocen w całej Europie gwarantując turystom mnóstwo atrakcji, a co ważne, także bezpieczeństwo w korzystaniu z nich.

Tutaj także doświadczymy piękna przyrody (wspomniane Skagen), wrzosowisk czy wapiennych klifów znajdujących się na pobliskich wyspach. Jedną z takich wysp jest Limfjorden na której znajduje się imponujący Park Jasperhus, na terenie którego rośnie ponad pół miliona kwiatów. Udostępnione do zwiedzania są piękne akwaria, podziwiać można okazy egzotycznych ptaków i zwierząt, a dla najmłodszych przygotowano baseny.

Kolejnym przystankiem jest miasto Aalborg, w którym przyjemnie jest pospacerować uroczym deptakiem, tajemniczymi uliczkami czy spędzić czas w przytulnych kafejkach.
W miejscowym Zoo można pooglądać aż 1300 zwierząt pochodzących ze wszystkich rejonów globu. Inna atrakcja to największy parku rozrywki Jutlandii Północnej - Tivoliland, lub do parku Farup Sommerland oferującego 50 różnych atrakcji w tym imponującą i jednocześnie przerażającą kolejkę górską "Falken".

Ci, którym jeszcze jest mało morza powinni udać się do Muzeum Morza Północnego w Hirtshals, w którym to pokazowy świat zwierząt wodnych prezentowany jest na świeżym powietrzu.