Jutlandia Południowa

Jutlandia Południowa

Jutlandia Południowa (duńska nazwa Syddjylland). Włączona do regionu Danii Południowej. Od zachodu obszar ten oblewają wody Morza Północnego a od wschodu Morza Bałtyckiego. Od południa ciągnie się lądowa granica z Niemcami. A największą atrakcją regionu jest z całą pewnością Legoland.

Region podzielono na 22 gminy.

Jutlandia Południowa
Mapka: Jutlandia Południowa

Ribe

Podróż po tym terenie warto rozpocząć od zwiedzenia najstarszego miasta północnej Europy - Ribe - liczącego sobie ponad X wieków. To w nim powstała pierwsza świątynia katolicka, dająca początek religijnym przemianom Danii, a w późniejszym czasie w całej Skandynawii.

Po "złotych latach" miasta, datowanych na XVI wiek, pozostały świetnie zachowane domy, miejskie uliczki, XV-wieczne opactwo oraz XII-wieczna katedra. Obowiązkowym miejscem do zwiedzenia jest Muzeum Wikingów oraz stylizowany na czasy średniowiecza jarmark, podczas którego zobaczyć można jak wyglądało codzienne życie ludzi z minionej epoki.

Ribe
Ribe

Esbjerg

Następnym przystankiem powinno być miasto Esbjerg. To mające zaledwie 150 lat miasto w takim stopniu związane jest z rybołówstwem, że posiada własne danie, zwane przez mieszkańców "bakskuld". Ta lekko solona, wędzona flądra powinna znaleźć się w menu każdego odwiedzającego to miejsce.

Niewątpliwie pozostanie nam w pamięci widok olbrzymiego monumentu "Ludzie nad morzem" przedstawiającego cztery siedzące postaci, których wzrok skierowany jest ku horyzontowi.

Dodatkowo, na lubujących się w poznawaniu kultury kraju, czekają liczne atrakcje. W pobliskich muzeach sztuki, rybołówstwa oraz żeglugi morskiej podziwiać można kolekcję bursztynów, ekspozycje tematyczne z zakresu historii połowów i floty oraz akwaria morskie i basen dla fok.

Esbjerg
Esbjerg

Fionia, Odense

Krajobraz Fionii, czyli drugiej co do wielkości duńskiej wyspy, jest niemalże wierną kopią literackich obrazów i ilustracji przedstawianych w książkach Hansa Christiana Andersena - tego bez wątpienia największego duńskiego bajkopisarza. Malownicze domki wśród których wiją się ścieżki i drogi obsadzone wierzbami na których tle widnieją zielone, spokojne wzgórza "porośnięte" zamkami, pałacykami czy murami arystokratycznych dworków. To właśnie w Odense na świat przyszedł H.C. Andersen. Dlatego szeroko rozumiany obraz Fionii jest tak bardzo widoczny w dziełach Andersena. On sam także jest przez mieszkańców hołubiony, jego ducha czuje się w całym mieście. Pomnik pisarza stojący w parku niedaleko klasztoru, jego dom zaadaptowany na muzeum czy pobliski skansen folkloru Fionii Den Fynske Landsby, w którym dzieci odgrywają scenki z jego nieśmiertelnych baśni - warto zobaczyć.

Ale Odense to nie tylko miejsca związane z Andersenem ale również piękny pałac Odense Palace położony niedaleko dworca kolejowego. Warta poznania jest także katedra św. Kanuta, wybudowana w stylu gotyckim, z której rozciąga się panorama na całe miasto.

Dla amatorów aktywnego wypoczynku: wielbiciele wycieczek rowerowych znajdą w Odense coś dla siebie - oddane do użytku 250 km znakomicie przygotowanych tras rowerowych wraz z towarzyszącą infrastrukturą rowerową. Miłośników wędkowania ucieszy fakt, że sport ten jest tutaj popularny i możliwy do uprawiania zarówno w rzekach jak i morzu. Spróbować swoich sił można w czasie gry w golfa na jednym z trzech dostępnych pól.

Fionia oferuje aż 1130 km idealnych do wypoczynku plaż ze świetnie rozwiniętymi warunkami dla zagorzałych "wodniaków", jak i tych, którzy chcą po raz pierwszy spróbować swoich sił w sportach wodnych.

Odense
Odense

Billund, Legoland

Będąc w północnej części regionu, w mieście Billund trzeba odwiedzić niewątpliwie największą atrakcję całej Danii - Legoland. Park ten zbudowany z kilku milionów klocków, pozwala całym rodzinom na spędzenie tu niezapomnianych chwil. Zaznamy tu przejażdżki na smoku, spływu drewnianą łódką po górskiej rzece, poczujemy się jak John Wayne w miasteczku wprost z Dzikiego Zachodu, natrafimy na piratów i Indian czy obejrzymy zbudowane z klocków repliki najbardziej znanych budynków i pomników całego świata. Na poznanie wszystkich oddanych do użytku ponad 50 atrakcji trzeba przeznaczyć kilka dni, które pozostawią jednak niezapomniane wrażenia zarówno u dzieci jak i dorosłych.

Zwiedzając Legoland warto przeznaczyć kilka chwil na poznanie okolicznego Parku Safari w Givskud. Na powierzchni mającej ponad 60 hektarów żyje kilka tysięcy zwierząt wielu gatunków. Poruszać po parku można się swoim pojazdem albo specjalnie przeznaczonym do tego celu autobusem. Najnowszą wybudowaną część parku przeznaczono na Wyspę Goryli, które od zwiedzających oddziela otaczająca ją rzeka.

Billund, Legoland
Billund, Legoland

Egeskov

W Egeskov warto zwiedzić najlepiej zachowany renesansowy zamek na wodzie, w którym to, przez dawnych właścicieli zebrana została imponująca kolekcja myśliwskich trofeów. W ogrodach dla zwiedzających udostępniono labirynt z żywopłotu, który najbardziej przypadnie do gustu dzieciom. W dalszych częściach ogrodu znajdziemy miniaturowy ogród zoologiczny oraz muzeum samolotów i samochodów.

Inne regiony Danii: